Vypadávanie vlasov – ALOPÉCIA
Vlas počas normálneho rastového cyklu najprv rastie, neskôr je v kľudovej fáze cyklu a nakoniec vypadne. Bežnému zdravému človeku vypadne každý deň 70 až 100 vlasov. Ak vypadne za deň viac vlasov, začne dochádzať k rednutiu vlasov alebo plešateniu. Vypadávanie vlasov sa môže objaviť náhle alebo môže mať plíživý priebeh. Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené narušením rastového cyklu vlasu a preto by ste takéto príznaky mali konzultovať s odborníkom.
Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia. Existuje niekoľko typov alopécie, ktoré majú rôzne príčiny: od dedičnosti po vplyv prostredia. Najbežnejšími typmi sú androgénna, difúzna alopécia a alopécia areata.
Androgénna Alopécia
Androgénna alopécia je tiež známa ako vzorová plešatosť alebo androgenetická alopécia a je najčastejšou príčinou vypadávania vlasov. Táto forma súvisí s mužskými hormónmi nazývanými androgény a najmä s dihydrotestosterónom alebo DHT. Vekom výskyt androgénnej alopécie narastá .
Androgénnu alopéciu môže spôsobovať množstvo genetických a environmentálnych faktorov. Väčšina prípadov je však dedičná. Presnejšie tí, ktorí trpia týmto typom plešatosti, zdedili vlasové folikuly s genetickou citlivosťou na androgénnu DHT. Táto precitlivenosť spôsobuje zmenšovanie vlasových folikúl a skracuje ich životnosť. V dôsledku toho vypadnú vlasy rýchlejšie a tieto folikuly prestávajú produkovať nové vlasy.
Androgentická alopécia sa u mužov zvyčajne začína na prednej línii vlasov na čele, bežne označovanej ako ústupová vlasová línia. Strata vlasov potom pokračuje ďalej dozadu na temeno hlavy, často to končí úplnou plešatosťou. V niektorých prípadoch vlasy zostanú rásť v určitých častiach pokožky hlavy.
Ženy postihnuté androgentickou alopéciou prichádzajú o vlasy postupne počas celého života, pretože rednutie vlasov môže začať už v ranom veku. V tomto prípade vypadávanie vlasov málo kedy začína ustupujúcou vlasovou líniou, ale skôr sa začne prejavovať rednúcou pešinkou na temeni hlavy.
Difúzna Alopécia
Difúzna alopécia je typická rovnomerným vypadávaním vlasov po celej hlave. Tento typ vypadávania vlasov môže postihovať obe pohlavia, ale je bežnejší u žien. Môže sa vyskytnúť v každom veku. Symptómy difúzneho vypadávania vlasov zahŕňajú nielen stratu vlasov po celom pokožke hlavy, ale aj stenšovanie samotného vlasu, pretože vlasy strácajú svoju hustotu. Tento problém môže byť obzvlášť stresujúci, pretože sa zrazu objaví väčšie množstvo vlasov na vankúši, alebo pri česaní a umývaní. Tento typ vypadávania vlasov býva zvyčajne dočasný; pokiaľ je vlasový folikul zostane aktívny, vlasy sú schopné opätovne rásť.
Existuje celý rad príčin difúzneho vypadávanie vlasov. Patria sem hormonálne výkyvy vyvolané tehotenstvom, užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo nefunkčnosť štítnej žľazy. Súvisieť môže tiež s chorobami, infekciami a liečebnými postupmi, ale aj s nedostatkom vitamínov a minerálov (najmä nedostatkom železa, zinku, kyseliny listovej alebo vitamínu B12), poruchami stravovania a metabolizmu. Napokon tu hrajú často úlohu aj psychologické faktory a stres.
Alopecia areata - ložisková alopécia
Alopecia areata je nepredvídateľný typ vypadávania vlasov, pri ktorom vznikajú ohraničené lysiny vo veľkosti mincí. Ložiská vypadnutých vlasov sa objavujú znenazdania a môžu postihovať aj iné časti tela okrem pokožky hlavy.
Tento typ vypadávania vlasov je považovaný za autoimúnnu poruchu, pretože je často sprevádzaný aj zápalom. To znamená, že biele krvinky, ktoré sú v skutočnosti zodpovedné za obranyschopnosť organizmu, napadnú bunky vo vlasových folikuloch a následne sa spustí zápalová reakcia, čím sa bunky, v ktorých vzniká vlas, zmenšujú a spomaľuje sa rast vlasu.
Vedci zatiaľ ešte nenašli príčinu tejto poruchy, zdá sa, že ide o genetický faktor. Alopecia areata sa totiž vyskytuje s vyššou pravdepodobnosťou, ak má tieto príznaky aj blízky rodinný príslušník.
Zväčša ide o dočasný stav a vlasy dorastú. Pre niektorých to však môže byť počatočným bodom pre iný typ alopécie.
Postpartum – popôrodné vypadávanie vlasov
Popôrodná alopécia je typ straty vlasov, ktorý sa objavuje u žien počas prvých mesiacov po pôrode. Spúšťajú ho hormonálne zmeny, ktoré sa dejú v tele ženy po pôrode, konkrétne výrazným poklesom hladiny estrogénu. Počas tehotenstva estrogén znižuje podiel vlasov v telogénnej fáze (kľudová a regeneračná fáza) približne o 50%, takže ženy nestrácajú každý deň priemerne 100 vlasov, ale polovicu. To je dôvod, prečo má veľa žien radosť z hustejších a lesklejších vlasov počas tehotenstva. Po pôrode však sa však rastový cyklus vlasu vracia do normálu a ženám začnú vlasy znova vypadávať.
Popôrodné vypadávanie vlasov začína náhle, dva až tri mesiace po pôrode. Vo väčšine prípadov sa vypadávanie vlasov vráti na úroveň bežnú pred tehotenstvom po šiestich až deviatich mesiacoch po pôrode.
Ako sa dá zabrániť vypadávaniu vlasov?
Bohužiaľ, na vypadávanie vlasov neexistuje žiadna stopercentne účinná liečba. Správna starostlivosť o vlasy však môže zohrať významnú úlohu. Pomôcť môže pravidelné umývanie a šetrné česanie, zatiaľ čo chemické ošetrenie, farbenie a odfarbovanie môžu problémy s vlasmi zhoršiť. Masáž pokožky hlavy zlepšuje jej prekrvenie a stimuluje rast vlasov. Pravidelné masírovanie celej pokožky hlavy prstami v pomalých, kruhových pohyboch stimuluje rast vlasov a môže znižovať stres. Zásadný vplyv na rast vlasov má vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, pravidelné cvičenie a dostatočný spánok.