Starnutie vlasov
Ľudia vždy hľadali spôsoby, ako spomaliť proces prirodzeného starnutia tela a potlačiť príznaky starnutia. Priemerný vek sa neustále predlžuje, seniori sú aktívnejší, cítia sa mladšie a preto chcú, aby ich pocitu zodpovedal aj ich vzhľad. Túžba vyzerať mladšie hrá pre mnoho ľudí veľmi dôležitú úlohu a ponuka najrôznejších výrobkov, ktoré tomu majú napomáhať, nikdy predtým nebola taká široká ako dnes.
Rovnako ako starne naša koža, vekom prirodzene starnú aj vlasy. V zrelom veku sa najčastejšie zaoberáme zmenou farby vlasov - šedivením, no starnutím vlasy menia aj svoju štruktúru. Stenšovanie vlasov je typické u starších ľudí bez ohľadu na pohlavie. Preto starnúce vlasy vyžadujú špeciálne prispôsobenú starostlivosť o vlasy na zmiernenie takýchto príznakov.
Predstava, že medzi šedivením vlasov a starnutím je priamy vzťah nie je úplne správna. Šedivé vlasy sa môžu objaviť už mladšom veku, napríklad v dôsledku genetickej predispozície. Prirodzený proces starnutia vlasov začína už vo veku 25 až 40 rokov. Vlasy počas života prejdú výraznými zmenami v ich hustote, farbe, štruktúre a poddajnosti. Mení sa aj pokožka na hlave, vysušuje sa, čo sprevádza pocit jej napätia. Ak vlasy nie sú dostatočne vyživované môžu stratiť pružnosť a lesk, čo sťažuje ich úpravu do účesu.
Hormonálne zmeny súvisiace s vekom skracujú anagénnu (rastovú) fázu rastového cyklu vlasov, naopak telogénnu (kľudovú) fázu predlžujú. Výsledkom je menšia tvorba tenších vlasov. Tieto zmeny môžu mať významný vplyv na náš pocit pohody a sebavedomia, pretože vzhľad našich vlasov je často vnímaný ako predobraz nášho imidžu. Vekom na navyše znižuje aj prirodzená odolnosť vlasov, stávajú sa citlivejšími na vplyv vonkajších faktorov a vyžadujú mimoriadnu starostlivosť.
Ako sa vlasy menia vekom?
Prvým príznakom starnutia vlasov je ich šedivenie. Často začína na spánkoch a potom na temeni hlavy. Folikuly, z ktorých vlasy vyrastajú, obsahujú melanocyty, bunky zodpovedné za produkciu farbiva - melanínu. Starnutím sa však tvorba melanínu tiež spomaľuje. To kedy začneme šedivieť určujú z veľkej časti naše gény. Zatiaľ čo niektorí si môžu všimnúť svoje prvé šedivé vlasy už vo veku 20 rokoch, väčšina ľudí začne šedivieť po 30-tke, výrazné prešedivenie má väčšina ľudí po 50-tke.
Častým problémom starnutia je rednutie vlasoch. Klesá hustota vlasov, nové vlasy sú oveľa jemnejšie, niekedy sotva viditeľné. Neskôr môže starnutie vlasov pokračovať vypadávaním vlasov. Vekom sa zvyšuje denný priemerný počet vypadnutých vlasov, pretože vlasové folikuly už nedokážu nahrádzať vypadnuté vlasy tak rýchlo ako za mlada. To má za následok rednutie vlasov na temeni hlavy a začína presvitať pokožka hlavy. Pravidelná starostlivosť o vlasy ale môže zlepšiť prekrvenie pokožky hlavy, môže posilňovať vlasové korienky, predlžovať aktívnu rastovú fázu a zvyšovať ich hustotu.
Oslabené, tenšie vlasy strácajú objem a pružnosť, čím sa stávajú krehkejšími. To platí najmä pre vlasy, ktoré sa opakovane ošetrujú chemikáliami alebo horúcim vzduchom, čo spôsobuje ich náchylnosť k lámaniu. Staršie vlasy sú často suchšie ako mladšie vlasy. Mazové žľazy vo vlasových folikuloch sa zmenšujú a tvoria menej mazu. Vlasy tak strácajú svoju prirodzenú ochrannú vrstvu. To potom znižuje ich poddajnosť a sťažuje to ich úpravu. Správne zvolená starostlivosť o vlasy pomáha obnoviť ich dostatočnú hydratáciu.
Starnutím majú vlasy tendenciu strácať svoj prirodzený lesk, takže sa zdá, že sú matné a bez života. Je to dôsledkom na jednej strane zníženia prirodzenej vlhkosti a na druhej strane zmeny štruktúry povrchu vlasu. Staršie, šedivé vlasy majú zdrsnenú textúru, na vine je čiastočne úbytok melanínu. Zmeny štruktúry vlasov môžu byť tiež vyvolané hormonálnymi výkyvmi súvisiacimi s vekom, bežne sa objavujú napríklad počas menopauzy.