PROBLÉMY S VLASMI
Mnohí z nás sú v určitej etape života postihnutí problémami s vlasmi. Môže ísť o rednutie vlasov, zmeny spôsobené vekom alebo suchá pokožka hlavy. Rovnako ako celé naše telo aj zdravie našich vlasov podlieha rôznym environmentálnych a genetických faktorom. Väčšinou sa ale o vlasy začneme zaujímať až keď sa objavia problémy. Vlasy však hrajú veľmi dôležitú úlohu pre naše sebavedomie a preto problémy s nimi môžu mať nepriaznivý vplyv na našu psychickú pohodu.
Nie všetky problémy s vlasmi sú rovnaké a každý typ problému vyžaduje iný prístup a inú starostlivosť o vlasy. Produkty Revalid® boli vyvinuté tak, aby boli prispôsobené vašim špecifickým potrebám starostlivosti o vlasy.
Vypadávanie vlasov – alopécia
O vypadávaní vlasov (alopécia, plešatenie) hovoríme, ak stratíme denne viac ako 100 vlasov. Vypadávanie vlasov môže mať mnoho príčin: napr. dedičnosť, hormonálne výkyvy alebo stres. Všeobecne sa vypadávanie vlasov považuje za mužský problém, v skutočnosti sa ale týka oboch pohlaví.
Zvýšené vypadávanie vlasov sa môže objaviť v akomkoľvek veku.
Tri najbežnejšie typy alopécie sú androgénna alopécia, difúzna alopécia a alopécia areata (ložisková alopécia). vypadávanie vlasov je tiež bežné u žien po pôrode (postpartum alopécia).
Niektoré typy alopécie sú trvalé, iné dočasné – dobre nastavená pravidelná starostlivosť o vlasy môže zmierniť prejavy alopécie a prispieť k obnove sebavedomia.
STARNUTIE VLASOV
Rovnako ako starne koža, starnú aj vlasy. Najvýraznejšou zmenou je strata pigmentu, čiže šedivenie. Starnúce vlasy sú tiež suchšie, slabšie, strácajú lesk a môžu mať narušenú štruktúru. Závažnosť týchto zmien závisí na dedičnosti, starostlivosti o vlasy a spôsobe upravovania vlasov.
Tieto zmeny môžu mať negatívny vplyv na celkový pocit pohody a sebavedomia. Dĺžka života sa neustále zvyšuje a aj seniori majú záujem vyzerať mladistvo. V tom hrajú vlasy veľmi dôležitú úlohu. Rovnako ako s pribúdajúcimi rokmi meníme starostlivosť o pleť, je potrebné upraviť aj starostlivosť o vlasy. Cielená starostlivosť pomôže zvládnuť problémy, ktoré v zrelšom veku vlasy postihujú.
SUCHÁ POKOŽKA HLAVY
Suchá pokožka hlavy sa môže prejavovať nepohodlným pocitom napnutej kože, šupinatením a olupovaním pokožky. To môže pripomínať problémy s lupinami. Pokožka svrbí, je podráždená, čo núti škriabať sa a často tak vzniká začarovaný kruh. To všetko signalizuje, že pokožka hlavy potrebuje hydratovať.
Niekto má k suchej pokožke vrodené sklony, u niekoho môže takýto stav súvisieť s iným ochorením. Väčšinou sú však na vine externé vplyvy, napr. príliš časté umývanie vlasov, ich nešetrná úprava alebo extrémne počasie. Vhodná starostlivosť o vlasy môže poskytnúť výraznú úľavu od nepríjemných príznakov.
ROZŠTIEPENÉ KONČEKY VLASOV
Rozštiepené končeky vlasov vznikajú pokiaľ príde k poškodeniu vrchnej vrstvy vlasového stvolu – vlas sa potom štiepi alebo krepovatie. Vlasy sú potom veľmi lámavé a vysušené. Takto poškodené vlasy strácajú lesk, vyzerajú neupravené a vytvoriť kvalitný účes nie je jednoduché.
Existuje niekoľko typov rozštiepených končekov vlasov a každý typ môže mať inú príčinu vzniku. Najčastejším dôvodom býva mechanické poškodenie pri česaní sa a nevhodný styling, napr. používanie chemických prípravkov alebo horúceho vzduchu pri tvarovaní účesu. Zmena spôsobu starostlivosti a používanie špeciálnych prípravkov pre vlasy s rozštiepenými končekmi pomôže problémy zmierniť.
SVRBENIE POKOŽKY HLAVY
Lupiny sú biele šupinky odumretej kože, ktorá sa hromadí vo vlasoch alebo sa usádza na ramenách. Pokožka s lupinami môže svrbieť alebo byť podráždená a začervenaná. Lupiny vznikajú ak je pokožka hlavy príliš mastná, alebo naopak vysušená. Lupiny môžu byť tiež príznakom skrytého kožného problému, napríklad ekzému.
Svrbiaca pokožka bohužiaľ núti škrabať sa, čím sa stav zhoršuje, objavuje sa vyrážka alebo dokonca boľavé miesto. Lupiny sú zo zdravotného hľadiska väčšinou neškodné, ale na sebavedomie môžu mať veľmi negatívny vplyv. Vo väčšine prípadov pomôžu špeciálne vlasové prípravky proti lupinám.